Kominki AKA Czestochowa

Dlaczego warto wybudować kominek?

Ogień od zarania dziejów stanowił istotny, wręcz fundamentalny element w życiu człowieka.

Był źródłem ciepła, umożliwiał pieczenie i gotowanie potraw, pozwalał funkcjonować, a nawet przeżyć w zimnych strefach klimatycznych. Przez tysiąclecia ewoluował sposób palenia ognia jak i forma samego paleniska. Wraz z postępem cywilizacyjnym i rozwojem techniki do wytwarzania ognia i ciepła, zaczęto oprócz drewna, wykorzystywać też kopaliny – węgiel, ropę naftową lub gaz. Sam proces palenia albo był niewidoczny- w piecach murowanych, trzonach kuchennych, instalacjach centralnego ogrzewania /a znamy takie już od czasów starożytnych/, albo umożliwiał wizję ognia w paleniskach otwartych, czy też kominkach portalowych.

W czasach współczesnych, po uzyskaniu szkła żaroodpornego, nic nie stało już na przeszkodzie, aby móc się do woli sycić widokiem palącego się ognia w domu – mieszkaniu.

Nastąpił szybki rozwój technologii palenisk jak i formy pokazania procesu spalania. Rynek branży kominkowej obfituje w produkty bardzo wielu producentów, oferujących wolnostojące piecyki kominkowe, wkłady- paleniska do zabudowy o poziomej lub pionowej wizji ognia, z szybami vis”a”vis, narożne i łukowe, czy też kompletne systemy instalacyjne.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia usytuowania pieca lub kominka, jak również forma i stylizacja samej obudowy w przypadku kominka z wkładem grzewczym.

Aktualne technologie pozwalają na prawie nieograniczone możliwości eksponowania ognia ale również pozwalają na uzyskanie maksymalnie wysokiej wydajności i sprawności instalacji kominkowych i piecowych. Oprócz znanych od lat kominków z wkładami grzejącymi konwekcyjnie, czy też z płaszczem wodnym, coraz więcej buduje się instalacji z odzyskiem ciepła ze spalin i kumulacji ciepła, często z automatyką optymalizacji procesu spalania.

Do zewnętrznego wykończenia obudowy kominka lub piecokominka, oprócz elementów kamiennych : marmur, granit, trawertyn, czy piaskowiec, stosujemy coraz częściej też kafle ceramiczne w tradycyjnym bądź też nowoczesnym, wielkoformatowym wydaniu.

O wyglądzie i umiejscowieniu kominka decyduje najczęściej inwestor-użytkownik, często korzystając z pomocy projektanta wnętrz. Najkorzystniej jednak dla, samego posiadacza przyszłego kominka, byłoby zwrócić się do firmy kominkowej nawet już w fazie projektowej budynku-domu.

Doświadczony wykonawca jest w stanie, po wysłuchaniu oczekiwań przyszłego użytkownika, doradzić w doborze typu komina, przygotowania podłoża czy zasilania w powietrze do spalania.

Jeśli nie na tym etapie inwestycji, to przynajmniej po wykonaniu budynku w stanie tzw.surowym-zamkniętym, gdzie jeszcze można myśleć o dokonaniu modyfikacji. Często w fazie wykończenia wnętrz mieszkalnych okazuje się, że niektórych rozwiązań po prostu nie da się zastosować lub niezbędne przeróbki obarczone są zbyt dużym kosztem. Niejednokrotnie spotkałem się też z sytuacją w której inwestor pochopnie, za namową pseudodoradzców, bądź korzystając z „okazji cenowej” zakupił wkład kominkowy po prostu kiepskiej jakości bądź nieciekawy wizualnie, a później wykonywaliśmy piękną , drogą obudowę, gdzie nasuwało się wrażenie że palenisko i obudowa są z innej bajki. Innym częstym błędem jest szukanie oszczędności w materiałach do zabudowy , jak również zlecanie montażu-budowy kominka firmie , która podobno jest w stanie wykonać wszystkie prace wykończeniowe w budynku. Prędzej, czy później takie realizacje wymagają gruntownej przebudowy lub zrobienia wszystkiego od nowa.

Życzyłbym przyszłym posiadaczom „domowego ogniska” uniknięcia podobnych stresów i związanych z tym kosztów . Namawiam do korzystania z doświadczeń fachowców z branży kominkowej na jak najwcześniejszym stadium realizacji wymarzonego kominka.

Krzysztof Kasprzyk


Strona główna / Artykuły / Dlaczego warto wybudować kominek?
Kominki AKA
Częstochowa, woj. śląskie
ul. Wielkoborska 113/115
tel. 34 362 84 99
tel. kom. 600 327 640
profil facebookprofil google plus